12 Aralık 2016 Pazartesi

Yılın En İyi 100 Albümü / Part 3: 35-135. Agnes Obel Citizen of Glass


Tür: Alternative | Çıkış Tarihi: 21 Ekim 

Piyanosunun teline, kemanının yayına, sesinin yanığına kurban Agnes yoldaş 2 yıldır hazırlığında olduğunu bildiğimiz yeni albümüyle surata kezzap atmanın bir yolunu bulmuş. Tek kelimeyle mükemmel. Salon konseri vakti gelmedi mi?

Favori şarkı: Trojan Horses
Film olsaydı: The Hours


34. Jakuzi Fantezi Müzik


Tür: Synthpop | Çıkış Tarihi: 13 Nisan

Bu sound'u Türkçe dinlemeye alışık değilken çıktığı vakitler dinleyen bir avucumuzu hem dilde hem de shoegaze yetkinlikte ters köşe etmişti. Albümün inanılmaz kısalığı (toplam yarım saatten az), lansman konserinde bis adı altında tüm konseri baştan çaldırsa da, şarkıların tek tek güzelliğinin yanında bahsedebilecek kadar bile bir sorun değil. Çok seviyorum. 

Favori şarkı: Koca Bir Saçmalık
Film olsaydı: La planéte sauvage


33. Bloc Party HYMNS


Tür: Alternative Indie | Çıkış Tarihi: 29 Ocak

2012'de yaptıkları FOUR şahsen hala başyapıtları. Ancak isimleri bile bazımız için yeni albümlerini 4 mevsim birden tüketmeye yetti. 

Favori şarkı: Different Drugs
Film olsaydı: Paprika


32. HÆLOS Full Circle


Tür: Triphop | Çıkış Tarihi: 18 Mart

Tüm şarkılara yayılmış çok bariz bir adanmışlık var. Tek tek hepsi üzerinde aylarca çalışılmış gibi bir yoğunluk, haliyle hepsini aylarca dinletecek kadar da ömürlü. Melodik yapısı biraz hayalciyken sözler alabildiğine gerçekçi ve karamsar. Es geçilememeli.

Favori şarkı: Earth Not Above
Film olsaydı: Moon


31. The Dandy Warhols Distortland 


Tür: Neo-psychedelia | Çıkış Tarihi: 8 Nisan

Adamları ilk kez Six Feet Under'ın bittiği yıl soundtrack albümündeki Bohemian Like You ile tanımıştım 2005'te. O günden bugüne her dönem ve halimin fon bezi niteliğindeler. Distortland için boş yok demek diğer boş yoklara haksızlık olacağından, duygusal sebeplerim gereği sadece nakşedip bırakayım.

Favori şarkı: STYGGO
Film olsaydı: Lars and the Real Girl


30. PJ Harvey The Hope Six Demolition Project


Tür: Alternative Rock | Çıkış Tarihi: 15 Nisan

Değişmeyen tek şey PJ Harvey'in kendisidir. Bu ne mutlu ki kadının kendisini tekrarı değil, yeni şeyler denemesine rağmen her zamanki hararetini ve tînini yüreklere akıtabilmesi meselesi.  

Favori şarkı: The Ministry of Defence
Film olsaydı: Dead Man


29. The Veils Total Depravity


Tür: Alternative Indie | Çıkış Tarihi: 26 Ağustos

Aynı oranda şahanelik ve weirdoluk düzeyini ancak dinleyerek yaşamanızı önerebileceğim, içimizdeki şeytana dair fevkalade bir yeni The Veils'dan. Tindersticks'in az sigara içeni, Arctic Monkeys'in efendi olmayanı.

Favori şarkı: Low Lays the Devil
Film olsaydı: Only Lovers Left Alive


28. Moddi Unsongs


Tür: Indie Folk | Çıkış Tarihi: 16 Eylül

Moddi'nin iç yalayıp geçen sesiyle yaptığı yeni albüm, dünya çapında çeşitli ülkelerden yasaklı şarkıları söylüyor. Albüm ismi Unsongs'un "söylenmemiş şarkılar"a tekabül etmesi gibi yine tam da kapaktaki hissiyatın karşılığı olarak, gitarı sırtında coğrafyalar arşınlayıp dünyayı dünyaya anlatıyor. Ocak'ta kendisini Salon'da tekrar izleyebileceğiz.

Favori şarkı: A Matter of Habit
Film olsaydı: Into the Wild


27. Warpaint Heads Up


Tür: Art Rock | Çıkış Tarihi: 23 Eylül

2013 albümlerinin enkazını hala üzerimizden atamamışken bu kez biraz "chill" bir işle geldiler. Hatta yazın çıkan ilk single New Song'u anlamakta epey süre güçlük çektik. Olsun, Warpaint olsun chillden çamurdan olsun. Bütün olarak yine incelikli ve özenli.   

Favori şarkı: Whiteout
Film olsaydı: Eyes Wide Shut


26. Opeth Sorceress


Tür: Progressive Rock | Çıkış Tarihi: 30 Eylül

Bir rock grubuna girebilmek için adınızın Batuhan olması gereken lise yıllarından yanıma kâr kalan iki buçuk üç şeyden biri Opeth. Tarzımın üzerine yüzlerce sıva boya geçip dönüştürdüysem de bu hindi yürekleri terk edemedim işte. Kickleri, rifleri her albümle biraz daha devleşti zira. Sorceress'e de Persephone diye öyle bir giriş var ki, Ortaçağ İspanya'sının engizisyonunda affedilmişim de karşı handa bir kap şarapla kutluyormuşum böyle. Bu arada adım iyi ki Batuhan değil.

Favori şarkı: Strange Brew
Film olsaydı: The Seventh Seal


25. The Album Leaf Between Waves


Tür: Post-Rock | Çıkış Tarihi: 26 Ağustos

Explosions in the Sky'ın bu yıl iki albüm birden çıkarmışı. Daha da güzelleşemez dediğimiz her dinleyişte daha da güzelleşti. Keşke korkunç aralar vermeseler.

Favori şarkı: Wandering Still
Film olsaydı: Sils Maria


24. From Indian Lakes Everything Feels Better Now


Tür: Alternative | Çıkış Tarihi: 14 Ekim

Aksak ritimleri, Sakinvari vokali, özgün melodik altyapısıyla yılın en dışı seni içi beni albümlerinden. Eskimeyen.

Favori şarkı: Blank Tapes
Film olsaydı: Y Tu Mama También


23. The Last Shadow Puppets Everything You've Come to Expect

Tür: Baroque Pop | Çıkış Tarihi: 1 Nisan

Aslında paralel gerçekliğimde yılın albümü. Her anlamda muhteşem ses mühendisliği, mükemmel enstrumantal meleke, muazzam şarkılar. Alex Turner ve Miles Kane'in kendi grup işlerini bile yer yer aşan kusursuzlukta. Geçenlerde yeni The Dream Synopsis EP'si yayınladılar, onu da buraya 2-in-1 olarak iliştirdim varsayın. 

Favori şarkı: Miracle Aligner
Film olsaydı: After Hours


22. Ólafur Arnalds Island Songs


Tür: Neo-classical | Çıkış Tarihi: 12 Ağustos

Olafurcan'ın müziğini anlatmak suya yazı yazmak gibi biraz. Nils Frahm ile daha sene başları yaptıkları Trance Frendz'i bu albümden daha çok dinlediysem de kendi projesindeki şarkılar resmen bir manzaraya saatlerce bakabilmenin, onu özümseyebilmenin muadili. Ne desem olmayacak buraya. 

Favori şarkı: 1995
Film olsaydı: The Piano


21. The Amazing Ambulance


Tür: Progressive Rock | Çıkış Tarihi: 22 Temmuz

Progresifte bu yıl en sevdiğim işti kısaca. Beşinci günün şafağında doğuda belirse bu kadar sevemeyeceğim bir albüm olarak, 40'ımda da yanımda olmasını istediğim. Grizzly Bear yokluğunda da iyi gitti.

Favori şarkı: Tracks
Film olsaydı: Nostalgia


20. Yeasayer Amen & Goodbye


Tür: Experimental Rock | Çıkış Tarihi: 1 Nisan

Yine yüzlerce janraya dokunuşlarıyla aylardır pençesinde olduğum bir albüm. Neşeli mi üzgün mü bilemediğiniz o kaptırıp götüren tuhaf hissin fevkalade örneği. En iyi Yeasayer albümü mü tartışırım tabii.

Favori şarkı: Half Asleep
Film olsaydı: La vie d'Adele


19. Christian Löffler Mare

Tür: Electronic | Çıkış Tarihi: 7 Ekim

Benim için Jamie xx'in In Colour'ının extended versiyonu bu albüm, ki bu olağanüstü bir şey. Mod belirleyiciliğiyle, havayı koklayan şarkılarıyla, ilk günden bebeğim olmasıyla falan gayet iyi ve hafif ketum bir elektronik örneği. 

Favori şarkı: Myiami
Film olsaydı: Another Earth


18. Bat For Lashes The Bride


Tür: Alternative Indie | Çıkış Tarihi: 1 Temmuz

Natasha çalışmadığımız yerden geldi bu yıl. Edgar Allan Poe esintileriyle bu kez hem şiirler okuyup kendini naratif dış ses olarak kullanmış, hem de eskinin tersine melodik sound'dan uzaklaşmış. Alışması zor olduysa da zamanla yerleşti, kendi köhnelerinde seyre çıkardı. 

Favori şarkı: Sunday Love
Film olsaydı: Persona


17. Daughter Not to Disappear


Tür: Alternative Indie | Çıkış Tarihi: 15 Ocak

Geçen yıl bu yıla dair en beklediğim şeylerden biriydi bu albüm. İlk albümden beri depresyon anlarında kırılacak yangın dolabım Daughter. If You Leave'in üzerine çıkabilmeleri imkansız derken onun duygusunu katlayarak gelmeleri sindirme pratiklerime şok şokuydu. 

Favori şarkı: New Ways
Film olsaydı: The Lobster


16. M83 Junk


Tür: Alternative Indie | Çıkış Tarihi: 8 Nisan

M83'ü festivallerde headliner yapan albüm de denilebilir. Sanırım herkesi farklı sebeplerle bir yerden yakalayabilen çok nadir oluşumlardan, albüm de bunun kapı formlu sıfatı olmuş. Daft Punk yoksa M83 yesinler.

Favori şarkı: Solitude
Film olsaydı: Holy Motors


15. Travis Everything At Once


Tür: Post-Britpop | Çıkış Tarihi: 29 Nisan

Biz dünkü insan bile değilken bunlar 20 küsür yıldır hiç sıkmadan, tekrara düşmeden nasıl oluyor da bu naifliği korumayı başarıyorlar ki yani? Siz ne yapıyorsunuz Travis beyler?

Favori şarkı: Radio Song
Film olsaydı: Inside Llewyn Davis


14. Explosions in the Sky The Wilderness


Tür: Post-Rock | Çıkış Tarihi: 1 Nisan

Bir süredir deli dürtmüş gibi soundtrack yapan noise babaların 2011'den beri ilk LP'leri olunca geri kalan her şey teferruat oldu bir vakit. Karaköy'de yağmurlu gecelerde tramvay beklemekle özdeşleştirdiğim bu adamları hayat nasıl biliyorsa öyle yapsın. 

Favori şarkı: Losing the Light
Film olsaydı: Wuthering Heights


13. Moderat III


Tür: Microhouse | Çıkış Tarihi: 1 Nisan

Geçen ayki İstanbul konserine "şehir dışında olduğum için" katılamayıp dövünmüştüm. Eskiden yan mekanda çıksalar da gitmeyi aklıma getirmeyecekken III'e tapmam biraz bana da sürpriz oldu. Baştan sona katıksız keyif, pür teslimiyet. 

Favori şarkı: The Fool
Film olsaydı: The Broken Circle Breakdown


12. Regina Spektor Remember Us to Life


Tür: Alternative Indie | Çıkış Tarihi: 30 Eylül

Tam böyle Beş Yüz Days of Summer'da yaşatan şarkılar yapan, belki de direkt o filmden bir kadın Regina. Zaten o filmin de en vurucu anlarından birinde imzası var malumumuz. Genel olarak "expectations / reality", ya da bizdeki tezahürüyle hayaller / hayatlar'ı yine müziğiyle sevip sözüyle dövmek suretiyle şarkılara vuran yeni albümü hiç sürprizsiz en iyilerimde. 

Favori şarkı: Small Bill$
Film olsaydı: (500) Days of Summer, yani.


11. Iggy Pop Post Pop Depression


Tür: Art Rock | Çıkış Tarihi: 18 Mart

Queens of the Stone Age'in Joshua Homme'uyla kaydettiği 17. albümünde üstsüz çınar, resmen Bowie'yi özlemelere doyamamış. Her yanından avant-rock akan sound'uyla en çok da plağı alınıp iyi bir stereo ile tüketmeyi hayal ettirdi. Efsane katliamcısı 2016'nın öldüremediği de, bir yerde. 

Favori şarkı: Sunday
Film olsaydı: Midnight Cowboy


10. The Radio Dept. Running Out of Love


Tür: Dream Pop | Çıkış Tarihi: 21 Ekim

Bu kadar canıma sokacağımı asla öngöremeyeceğim bir grup ve albümdü doğrusu. Her yeri "favori şarkı", her yeri "film olsaydı". 3 ayda ne yollar yürüttü, ne şehirler gezdirdi -- istatistik bilimi ağlıyor. İlk saniyeden kapanışa insanın içine oturangillerden. Dream pop sevdadır.

Favori şarkı: Swedish Guns
Film olsaydı: Léon: The Professional


9. ANOHNI HOPELESSNESS


Tür: Electronica | Çıkış Tarihi: 6 Mayıs

Siyasetinden hayvan haklarına, cinsiyet belasından bireysel psikoza her telden UMUTSUZLUĞU koca harflerle albüm ismi yapmak bile yetmez, eğer Antony iseniz. Johnsonlarca grubundan ayrıldı mı tam bilmiyorum ama belki de ilk kez kendisini -yeni ismiyle de- bu kadar güçlü ifade ediyor. Samimiyetine, yaşayarak söylediğine, yoksun bir yerden döküldüğüne vakfolmamak zor. Yıllar önce Harbiye açık havada da buyurduğu "world is feminine" düşünüş ve yaşayışı, belli ki yara alış olarak yer etmeye devam edecek içinde hep. 

Favori şarkı: 4 DEGREES
Film olsaydı: My Winnipeg


8. Angel Olsen MY WOMAN


Tür: Indie Folk | Çıkış Tarihi: 2 Eylül

Tam da yeni olduğum günlerde ameliyatlı yerime geldi. Şiddetin ne hoş ne güzel şefkatin Angel Olsen. Portatif peygamberim oldun daha ilk günden. 

Favori şarkı: Shut Up Kiss Me
Film olsaydı: In Search of a Midnight Kiss


7. DIIV Is the Is Are


Tür: Shoegaze | Çıkış Tarihi: 5 Şubat

Yıllardır bir DIIV albümünden beklediğim her şeyin kat be katıyla 2016 boyunca beraberdik. Dreamy akorlar, Stalkervari sepya hava istenci, statik My Bloody Valentine atakları ve dahası. En çok da meditatif üzücülüğü. Tüm albüm bittiğinde üzerek yeterince yormasına rağmen mutlu etmesi de ayrı enteresan; sanırım başka şeye üzülmeye mecal bırakmamasıyla alakalı. O yüzden başlayıp film gibi sonuna kadar götürülmesi, potansiyeli nezdinde tavsiyedir. 

Favori şarkı: Yr Not Far
Film olsaydı: Videodrome


6. Band of Horses Why Are You OK


Tür: Indie Rock | Çıkış Tarihi: 10 Haziran

Önceki muhteşem albüm Mirage Rock'daki gruptan çok farklı birileri yapmış gibi bu albümü. Sound olarak ölümcül değilse de bariz bir akustik farkı seziliyor ilk etapta. Ancak yaratıcı beyinler aynı olunca kalp büzüşmesi yaşamamak yine imkansızdı. Yılın kötü senaryolu yarısına geçmeden tükettiğim albüme aynı zamanda yılın adı ödülü de gitsin: "Neden İyisin, Olma Çünkü" 

Favori şarkı: Even Still
Film olsaydı: Paris, Texas


5. Nick Cave & the Bad Seeds Skeleton Tree


Tür: Alternative Rock | Çıkış Tarihi: 9 Eylül

Yasın sesi neye benzer? İsminden içerikteki hiçliğe kadar her yöresinden ölümü anıştıran, alıştıran ve hatta direkt yoklukta ses bulan titreşimler bütünü Skeleton Tree. Kaybın veya ölümün kendisindense, hiçbir şeyin tekrar eskisi gibi olamayacağına dair en çok da. Değeni yakıyor, belki uzak durmak icap eder günü değilse.

Favori şarkı: Magneto
Film olsaydı: La stanza del figlio


4. David Bowie Blackstar


Tür: Experimental Rock | Çıkış Tarihi: 8 Ocak

Albümün çıkışından 2 gün sonra geldiği gezegene geri dönen Bowie, aslında bu yıl jenga gibi tepemize inen ayların da ilk tuğlasını çekti. 18 aydır akciğer kanseriyle mücadele eden adamın ölüme yaklaştığını şarkıların satır aralarından almak zaten mümkün de, albüm isminden kapağına kadar her şeyiyle mi bilinçli bir veda mektubu olur bir eser. Look up here, i'm in heaven. 

Favori şarkı: Lazarus
Film olsaydı: Labyrinth


3. Leonard Cohen You Want It Darker


Tür: Soft Rock | Çıkış Tarihi: 21 Ekim 

Bir veda mektubu da burada. Son 3 albümün siyahtan alıp ölüme koyduğu, ölümden alıp hayatta erittiği tonları, bu yılki kitlesel depresyonumuza bir mühimmattan fazlasıydı. Cohen albümü yaparken hali hazırda ölüyor oluşuna ve gününe kadar hissetmesine rağmen her zamanki hümorundan, herkesin onu anmayı pek sevdiği "beyfendi"liğinden, aşktan bahsedişinden taviz vermiyor. Bir ayağının yokoluşta olmasıyla barışık, ama yokoluşa toleresi sıfır. Kapakta biz mi ona karanlıktan bakıyoruz o mu çatlaktan sızdırdığı aydınlığa rağmen karanlığa bakışta varoluyor bilinmez ama son dakikaya kadar elinden düşürmediği sigarasıyla bir yerlere gidiyor gözükmek tam da onun kaleminden ve karasından bir mizah... (Detaylı inceleme için Kuledibi Dergi'nin Ocak sayısındaki yazımda tekrar buluşuruz belki)  

Favori şarkı: Leaving the Table
Film olsaydı: Mystery Train


2. Radiohead A Moon Shaped Pool


Tür: Art Rock | Çıkış Tarihi: 8 Mayıs

Burn the Witch'in The Wicker Man temalı klibi ilk çıktığında koşuşan minyonlar gibi çıldırışımız daha dün; hissedilen 84 yılsa da. Takiben Paul Thomas Anderson imzalı Daydreaming geldi, ki kendi alanında iki monumentumdan çıkan işin enerjisi kibarca delirmemize yetti. Uzun edecek bir albüm değil aslında ya. Bu sayfaya giren herkes bir ucundan değdi, ısıttı soğuttu zamanla. Benim diyebileceğim, halen taş gibi olduğu. 

Favori şarkı: Present Tense
Film olsaydı: Don't Look Now


1. Bon Iver 22, A Million


Tür: Alternative Indie | Çıkış Tarihi: 30 Eylül

Bu albümü yazınsal göstergelere dökebilmem mümkün değil. Kaldı ki kendi de dökemediğinden koordinat verir gibi ad takmış şarkılarına. Normalde de tüm zamanlar favorilerimden biri olarak rastgele snythlere klavyelere kafa atsa da -ki ilk dinlediğimde öyle gelmişti- albümün matematiği zamanla oturuyor kulağa da bünyeye de. Vernon'un tangır tungur indie folk takılırken bu kadar radikal bir kafa esişiyle deneysele kayışı ve çıkan sonuçla aslında indie müziğin de geleceğini tayin ettiğini iddia etmek isterim. Böyle sokakta karşışalım ve ben bunu iddia edeyim istiyorum size. 

Favori şarkı: 8 (circle)
Film olsaydı: Naked


 Bu yıl da acısıyla acısıyla böyleydi. Göz misafirliği için teşekkürler. 
2017'de yaşıyor olursak aynı tarihlerde aynı kanalda görüşelim.
Dileyene listedeki favori şarkılar + bazı albümsüz single'lardan oluşan şarkıların Spotify yolluğu:

  


Dileyene de 100 albüm birden Spotify yolluğu:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder